עתירת פורום המזרח התיכון

סערת שלטי החוצות של איסמעיל הנייה ואבו מאזן כנועים עם דגל לבן מגיעה לבית המשפט העליון

הודעה לתקשורת מיום 7.1.2021

בית המשפט העליון בביקורת חריפה על ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי: "הפעיל כוח שלטוני במטרה להכתיב את ערכיו"

בית המשפט העליון פרסם לפני זמן קצר את פסק הדין בעניין הערעור שהגיש "פורום המזרח התיכון" על הסרת שלטי הקמפיין "שלום עושים עם אויבים מובסים" שהתפרסם בפברואר שעבר.

בית המשפט העליון קבע בפסק הדין כי פסילתו של שלט הפרסום "שלום עושים עם אויבים מובסים" אינה מוצדקת.

השופט שטיין קבע כי "ראש העירייה איננו רשאי לפסול תכנים חוקיים מפאת חוסר התאמה בינם לבין ערכיו, גם כשערכים אלו מוחזקים על ידי רוב בני עירו".

השופט סולברג אף הוסיף כי "אם יורה ראש העירייה על הסרת שלט אשר אינו חוצה את סף הסיבולת של החברה ואינו מרעיד את אמות הסיפים שלה" יחרוג מסמכותו, ולא יוכל להיתלות בחוק העזר העירוני.

השופט שטיין קבע כי תפיסתו המוסרית-הערכית של חולדאי, אינה מצדיקה את פסילתן של השקפות ערכיות אחרות, וכי "הוא חייב להימנע מהפעלת כוח שלטוני באופן שמתיימר להכתיב ערכים ולהנחיל לאזרחים את המידות הטובות בעיניו".

עוד נקבע בפסק הדין כי פורום המזרח התיכון רשאי להגיש את השלט לפרסום מחדש וראש העיר ייאלץ לשקול מחדש את עמדתו, "לנוכח הקשיים שעמדה זו מעוררת", וכי טוב יעשה חולדאי אם ישקול מחדש "בלב פתוח ובנפש חפצה".

מנכ"לית פורום מזרח תיכון – ישראל, נוה דרומי: "פסק הדין מוכיח כי חולדאי נהג בכוחנות כאשר הסיר את השלטים רק כי לא הסכים עם העמדה ששיקפו. כנראה שפלורליזם, חופש הביטוי וחופש הדעה מתאפשרים רק כאשר הם בצד של רון חולדאי. טוב עשה בית המשפט כאשר העמיד את חולדאי על טעותו".

עו"ד שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב-בינה המייצג את הארגון: "אנו מברכים על פסיקתו של בית המשפט העליון, שהבהיר לראש העיר תל אביב, רון חולדאי שהסמכות שניתנה לראש העיר אינה כוללת את היכולת לצנזר מסרים פוליטיים בהתאם לטעמו הפוליטי והאישי. יש להצר על כך שההליכים נמשכו בבתי המשפט השונים פרק זמן ממושך, מה שהפך את ההחלטה של בית המשפט לתיאורטית, אולם אנו בטוחים שהקביעות החשובות שבפסק הדין יגרמו לראש העיר לחזור בו מעמדתו הלא-חוקית והלא-דמוקרטית".

הודעה לתקשורת מיום 8.3.2020

'הפרויקט לניצחון ישראל' הגיש ביום 8.3.2020 ערעור לבית המשפט העליון על פסק הדין שקבע כי התנהלות חולדאי היתה תקינה בהסרת השלטים.

חלק מהנימוקים בערעור: "חולדאי החליף גרסאות באשר לסיבת ההסרה • הוא שיקר כשטען שלא זכר שמדובר בתקופה בחירות ולא יודע מי האנשים המופיעים בשלטים • בישיבת מועצת העיר הוא מסר מידע שגוי • בית המשפט לא נלחם על חופש הביטוי במיוחד בתקופת בחירות"

כשלושה שבועות לאחר שהורה ראש עיריית ת"א רון חולדאי להסירם, סערת שלטי החוצות בהם נראים איסמעיל הנייה ואבו מאזן כנועים עם דגל לבן מגיעה כעת לפתחו של בית המשפט העליון. "הפרויקט לניצחון ישראל" שאחראי לפרסום השלטים בהם נכתב "שלום עושים רק עם אויבים מובסים", כחלק מקמפיין רחב שניהל בנוגע לסרבונתם של הפלסטינים לקבל את תכנית טראמפ כמו גם הסדרים מדיניים נוספים, הגיש הבוקר (ראשון) ערעור לבית המשפט העליון, לאחר פרסום פסק הדין בנושא נתן שופט בית המשפט לעניינים מנהליים, אליהו בכר שדן בעתירה של הארגון כלפי עיריית ת"א בטענה לפגיעה חמורה בחופש הביטוי. בפסק הדין קבע השופט כי לא נפל פגם בהתנהלות העירייה.

בערעור לבית המשפט העליון כמו גם בעתירה, מייצג את הארגון היועץ המשפטי שלו, עו"ד שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב.

 כבר עם עליית השלטים לאוויר החלה סערה גדולה ברשתות החברתיות, ותוך מספר שעות מרגע תלייתם הודיע ראש עיריית ת"א רון חולדאי כי יפעל להסירם בטענה לפגיעה ברגשות הציבור, דבר שאכן קרה. המהלך עורר ביקורת קשה על הפגיעה בחופש הביטוי מצד עיריית ת"א, כשסערה נוספת התחוללה כאשר דובר עיריית ת"א איתן שוורץ השווה בין השלט לתמונת של הילד היהודי המניף ידיים מול חייל גרמני בזמן השואה.

 כאמור, הארגון הגיש הבוקר את ערעורו לבית המשפט העליון בו הוא טוען כי נפלו פגמים רבים בהתנהלות העירייה, בין היתר בכך שלא התבצע הליך שימוע לפני הסרת השלטים על אף בקשת הארגון. בנוסף, נכתב בערעור כי חולדאי החליף מספר גרסאות באשר להחלטתו, כך למשל בניגוד לגרסתו המאוחרת, בה אמר חולדאי כי הוא אינו יודע מי האנשים המצולמים בשלט, על אף שכן התייחס אליהם. בהודעתו הראשונה, שפורסמה מספר שעות לאחר תליית השלטים כן הזכיר את השניים בשמם.  עוד טען חולדאי בגרסתו המאוחרת כי לא זכר שמדובר בתקופת בחירות. אך בהודעתו הראשונה שהופצה הוא כתב: "גם בעת בחירות יש קווים אדומים". בעתירה נכתב כי חולדאי עירב שיקולים אישיים זרים בהחלטתו להסיר את השלט, בגלל חוסר ההסכמה עם התוכן שלו.

עו"ד שמחה רוטמן ממשרד רוטמן-לב המייצג את הארגון: "פסיקתו של ביהמ"ש המחוזי שהתיר לעירייה למעשה לצנזר שלטים פוליטיים סותרת פסיקות רבות של בית המשפט העליון וכן חוות דעת של היועמ"ש שניתנו בעניינים דומים. אנחנו מקווים שביהמ"ש העליון יבהיר שהסמכות שניתנה לראש העיר אינה כוללת את היכולת לצנזר מסרים פוליטיים בהתאם לטעמו הפוליטי והאישי".

נוה דרומי, מנכ"לית פורום מזרח תיכון – ישראל המפעיל את פרויקט הניצחון הישראלי:

"חולדאי הבין כי בהתנהלותו נפלו פגמים רבים. בניגוד למה שחשב, אנחנו לא מתכוונים לוותר למי שמשתיק את דעות אלה שהוא לא מסכים איתם. הערעור לבית המשפט העליון מהווה סמל למלחמה על חופש הביטוי גם כלפי אלה שלא מוכנים לקבל את המציאות כפי שהיא. חולדאי מסר מידע שגוי, החליף גרסאות וחמור מכל, הוא גרם לנו לחשוב שהמסכנים בסיפור זה איסמעיל הנייה, ראש ארגון טרור רצחני ואבו מאזן, האחראי לרצח של גברים, נשים וילדים ואבו מאזן, תומך הטרור שמעביר משכורות מדי חודש למחבלים. אין גבול לעיוות המוסר והמציאות".

Call Now Button